Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rodina Yang

19. 12. 2011

 

Yang Lu-chan

Yang Lu-chan (1799 - 1872) se narodil  v provincii Che-pej, kraj Yongnian  v Číně.  Pocházel z chudé zemědělské rodiny. Jako dorostenec chodil na různé brigády, mimo jiné také do lékárny. Jako dítě měl rád bojová umění a studoval Changquan, ve kterém získal určité úrovně dovedností. Jednoho dne byl Yang údajně svědkem toho, když skupina zlodějů přepadla lékárnu a jeden z  majitelů použil styl bojového umění, který nikdy předtím neviděl, a snadno je přemohl. Proto Yang požádal majitele Chen De Hu o výuku.  Ten poznal, že Yang Lu Chan je úpřímný a horlivý student a poslal Yang Lu Chana do vesnice Chen hledat učitele z tehdy 14. generace rodiny Chen - Chen Chang Xing.  V každém případě, po určité době studia, dosáhl takového mistrovství stylu, že ho Chen propustil a později byl doporučen k výuce u císařského dvoru.  Tam se stal známý jako "nepřemožitelný".  Yang nakonec založil svou vlastní školu Tai Chi.  

 Yang Ban Hou

(1837-1892) syn Yang Lu Chana, 2. generace. Ban Hou celý den tvrdě cvičil a neodradilo ho ani chladné zimní či horké letní počasí. Yang Ban Hou měl tvrdé a nelítostné techniky. Měl zkušenosti ze zápasení, a to zejména s použitím tyče (ze dřeva Bai la, délka přes tři metry, použití stejným způsobem jako oštěp). Měl tři významné studenty, z nichž jeden založil svůj vlastní styl tai chi Wu.

Yang Jian Hou

(1842-1917) syn Yang Lu Chana, 2. generace. Hou je přezdívka - třetí syn. Tai Chi Chuan začal studovat  pod vedením v mladém věku. Pod přísným vedením svého otce  tvrdě cvičil celý den. Často měl pocit, že to už nevydrží a několikrát se pokusil utéct. Pod otcovým dohledem se jeho schopnosti výrazně zlepšovali a stal se z něj muž s velkým talentem. Jian Hou otcovu starou formu přepracoval na střední formu. Ovládal také šavli, kopí, meč a další zbraně. Jeho umění meče bylo známé pro kombinaci měkkosti a tvrdosti. Jian Hou dokonce ovládal malé míčky (dan4). Mohl mít v ruce najednou tři nebo čtyři a když hodil je současně každým z nich zasáhl letícího ptáka. 

Yang Shao Hou

Yang Zhao Xiong (1862 - 1930), syn Yang Jian Hou, 3. generace. Měl přezdívku  "Pan Velký". V mládí studoval u svého otce a strýce. Oba se považovali za velmi náročné učitele a málokdo vydržel jejich tvrdý trénink. V prvních letech se učil "střední sestavu", kterou vyvinul jeho otec, ale později začal rozvíjet svůj vlastní rukopis, pravděpodobně z technik, které ho učil jeho strýc. Tato sestava nebo styl se zmiňuje jako "malý kruh".  Je charakteristická střídáním vysokých a nízkých postojů, pomalým provedením, které se střídá s výbušností. Jeho fajin (uvolněná energie) byl tvrdý a rázný, doprovázený nečekanými zvuky. Mistr Yang Jun ho popisuje takto: Odvaha mu sršela z očí. V kombinaci s úšklebkem doprovázeným zlověstným smíchem a zvuky   "Heng!" a "Ha!" působil impozantním nebezpečným dojmem. Shao Hou učil studenty okamžitému útoku po kontaktu s protivníkem. V obličeji se mu při výuce odráželo celé spektrum emocí. Studenti nikdy nemohli poznat, kdy zaútočí. 

Yang Cheng Fu

Yang Zhao Qing (1883-1936), nazývaný Cheng-fu, nebo jen "třetí syn", syn Yang Jian Hou, 3. generace. Je historicky považován za nejznámějšího učitele měkkého stylu bojového umění Yang T'ai Chi Ch'uan (Yang styl Taijiquan). V rámci přizpůsobení měnícím se potřebám společnosti Yang Cheng Fu přepracoval otcovu střední formu, aby více zjemnil energické pohyby. Postupně vytvořil Velkou sestavu rodiny Yang, která se stala  nejrozšířenější v dnešnímh stylu Yang. Pozice Velké sestavy vytvořená Yang Cheng Fu v jeho pozdějších letech jsou vzpřímené a delší, jednoduché a přímočaré. Postoj je pevný a přesně určený, s tělem kopírujícím pohyb. Pohyby jsou jemné a plynulé prováděné konstantní rychlostí. Jsou kombinací tvrdosti a jemnosti, lehkosti a tíhy. Je to standardní sestava pro styl Yang Tai Chi Chuan, která slouží jako vzor pro všechny ostatní. Forma stanovená Yang Cheng Fu může být provedena ve vysokém, středním nebo nízkém postoj. Stupeň obtížnosti lze upravit podle vlastních požadavků a podmínek. Forma má zachované aspekty  útoku a obrany bojových umění a je vhodná pro posílení těla, zlepšení zdraví a léčení nemocí.